10.7 C
Zator
czwartek, 30 marca 2023
- REKLAMA -

II Zatorski Tydzień Naukowców. Relacja

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W terminie od 12 do 18 września Gmina Zator we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie zorganizowała II Zatorski Tydzień Naukowców. Przez tydzień w Zatorze odbywały się liczne spotkania i wywiady z najstarszymi mieszkańcami Zatorszczyzny, a także ciekawe wykłady oraz konferencje.

Studenci Instytutu Historii i Archiwistki UP w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Konrada Meusa realizowali także II Obóz Naukowy pod nazwą „Zator Opowiedziany” podczas którego w pomieszczeniach Izby Regionalnej Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz pomieszczeniach Stowarzyszenia Dolina Karpia przeprowadzono i zarejestrowano łącznie 14 wywiadów. Mieszkańcy dzielili się ze studentami swoją wiedzą, wspomnieniami oraz rodzinnymi pamiątkami. Z nagrań i przeprowadzonych wywiadów powstanie cyfrowa baza materiałów, która umożliwi nie tylko pogłębienie wiedzy o przeszłości oraz tożsamości Gminy Zator, ale także da możliwość poznania bliżej historii ludzi, którzy postanowili tutaj żyć, założyć rodzinę oraz realizować swoje pasje.

W tym roku wywiady ukierunkowane były na wspomnienia historyczne dotyczące międzynarodowej współpracy z partnerską miejscowością Berekfürdő na Węgrzech. Przypominamy, że w ubiegłym roku obchodziliśmy jubileusz 20 lecia partnerskiej współpracy. W ramach projektu pt. „Zator – Berekfürdő w pamięci mieszkańców” w następnym roku zamierzamy zorganizować obóz naukowy w Berekfürdő i utrwalić rozmowy z węgierskimi przyjaciółmi.


Podczas wykładów Burmistrz Zatora Mariusz Makuch oraz dr hab. Konrad Meus zaprezentowali stronę internetową dedykowaną Archiwum Społecznemu Zatorszczyzny, na której sukcesywnie opublikowane będą artykuły, nagrania, fotografie czy filmy. Celami zasadniczymi postawionymi przez twórców Archiwum są: gromadzenie, uporządkowanie i digitalizacja prywatnych archiwów; udostępnianie; dydaktyka i edukacja oraz integracja. Więcej informacji o projekcie i Archiwum społecznym dostępne jest pod linkiem archiwumspoleczne.zator.pl.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za aktywny udział w tworzeniu archiwum społecznego Gminy Zator. Na wielkie uznanie zasługuje aktywność członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej w organizacji tego przedsięwzięcia.

W ramach Zatorskiego Tygodnia Naukowców zorganizowano wykłady pt.: „Człowiek, który zbudował pomnik trwalszy niż ze spiżu, czyli rzecz o Władysławie Wichmanie seniorze”; „Fryderyk Ružicka i Zator jego czasów. Przyczynek do biografii”; „Źródła do dziejów Zatora i Zatorszczyzny w zasobach Austriackiego Archiwum Państwowego”; „Książnica Zatorska – koncept i realizacja” oraz „Inauguracja Archiwum Społecznego Zatorszczyzny”.

Podczas Zatorskiego Tygodnia Naukowców odbyły się także liczne prelekcje z udziałem Studentów Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego oraz lekcje pokazowe dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Poznaj bohaterów swojej małej Ojczyzny”. Studenci UP wykonali także kilka kwerend w archiwach domowych, Towarzystwa Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz zbiorach parafialnych.


Zatorski Tydzień Naukowców zorganizowany przez Urząd Miejski w Zatorze wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Towarzystwem Miłośników Ziemi Zatorskiej oraz Regionalnym Ośrodkiem Kultury cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Serdecznie podziękowania kierujemy do władz Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pracowników Instytutu Historii i Archiwistyki UP, pracowników Centrum Dokumentacji, Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP, studentów biorących udział w Zatorskim Obozie Naukowym, a także do przedstawicieli Zatorskiego Uniwersytetu III Wieku oraz zatorskiej parafii

Info: UM Zator

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
10.7 ° C
12.9 °
7.2 °
64 %
3.9kmh
100 %
czw.
12 °
pt.
14 °
sob.
10 °
niedz.
7 °
pon.
6 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -