17.5 C
Zator
piątek, 24 marca 2023
- REKLAMA -

Fetor w Oświęcimiu – błyskawiczna kontrola w MPOŚ

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

W czwartek 17 lipca w godzinach porannych otrzymano kolejne zgłoszenie o wyczuwalnym w powietrzu przykrym zapachu. Według jednego ze świadków, fetor najbardziej intensywny był w połowie ul. Fabrycznej. Na miejsce natychmiast został zadysponowany zastęp strażaków, który przy pomocy specjalistycznego sprzętu analizował substancje lotne w powietrzu – mówi starosta oświęcimski Józef Krawczyk. Informacje o kolejnym zgłoszeniu przekazano także do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Czujniki wielogazowe, którymi dysponuje oświęcimska straż pożarna nie stwierdziły na miejscu substancji lotnych niebezpiecznych, jednak specyficzny fetor w Oświęcimiu wciąż wyczuwalny był w powietrzu. Przemieszczając się w kierunku nasilającego się zapachu, zastęp strażaków dojechał do Miejsko-Przemysłowej Oczyszczalni Ścieków Sp. z o.o zlokalizowanej przy ul. Nadwiślańskiej.

Informację tę błyskawicznie przekazano do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu oraz do Wydziału Gospodarki Miejskiej – Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Oświęcim. Na miejsce udał się m.in. patrol Policji, Straży Miejskiej, a także zastępca prezydenta Oświęcimia.

Ponownie, tym razem na terenie MPOŚ, dokonano pomiaru specjalistyczną aparaturą wyskalowaną na obecność w powietrzu metanu, amoniaku oraz siarkowodoru. Żadne z pomiarów nie wykazało obecności niebezpiecznej substancji w powietrzu.

Należy także podkreślić, że Zakład Rolniczo-Przemysłowy „Farmutil HS” współpracuje ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu celem ustalenia źródła lub sprawcy przykrego zapachu wyczuwalnego w powietrzu.

Jedno jest pewne – zaznacza starosta oświęcimski Józef Krawczyk. – Przeprowadzone szczegółowe kontrole jednoznacznie pozwoliły wykluczyć z grona podejrzanych podmiotów jednostki będące pod jurysdykcją Starostwa Powiatowego – dodaje starosta oświęcimski.
(NL)

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
17.5 ° C
19.5 °
17 °
45 %
3.1kmh
100 %
pt.
20 °
sob.
13 °
niedz.
12 °
pon.
7 °
wt.
4 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -