11.4 C
Zator
środa, 12 czerwca 2024
- REKLAMA -

Erasmus+ w ZSO w Zatorze

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zatorze właśnie kończy realizację dwuletniego programu Erasmus+ S.O.S. School of Success.

W maju tego roku odbyła się ostatnia 5-dniowa mobilność uczniów do szkoły partnerskiej  w Vranov nad Topl’ou, podczas której uczniowie klas 6 brali udział w zajęciach chemii, geografii, robotyki, a także wykonali pamiątkowe prace podczas zajęć technicznych. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ale i wyzwanie, gdyż wszystkie zajęcia odbywały się  w języku angielskim, a uczniowie pracowali w grupach z uczniami z Turcji i Słowacji. Dzięki grze terenowej poznali okolice miejscowości Vranov, jej zabytki i historię. Grupa została oprowadzona po budynkach szkoły, dzięki czemu dowiedzieli się więcej o życiu szkolnym tamtejszej młodzieży. Wspaniałym pomysłem na integrację były zajęcia muzyczno – sportowe w Zamutov, gdzie po wieczornej kolacji zawiązało się wiele nowych znajomości. Wieczorami natomiast zatorscy uczniowie oddawali się wspólnej grze w bilard i karty z rówieśnikami z Turcji. W środę cała grupa projektowa udała się do Starej Lubovnej, gdzie zwiedzili górskie krajobrazy, zamek i skansen, a nawet destylarnię Nestville Park. Wszystko to pod okiem anglojęzycznych przewodników. Czwartek również był dniem wycieczkowym, tym razem śladami historii w zabytkowych Koszycach. To była kolejna okazja do integracji, wspólnej zabawy oraz dawki wiedzy historycznej po angielsku. Piąty dzień w Vranov nad Topl’ou był bardzo emocjonujący- z jednej strony uczniowie mogli powspominać aktywności z ostatnich dwóch lat, obejrzeć zdjęcia i filmy z mobilności w Polsce i Turcji, z drugiej był to smutny czas pożegnań i podsumowań ich dokonań. Wszyscy uczestnicy zebrali gratulacje, certyfikaty i upominki od Burmistrza Miasta oraz Dyrektora Szkoły. Dzięki grze interaktywnej podsumowali wiedzę zdobytą podczas trwania projektu, a także dokonali samooceny swojej pracy. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to ogromna szkoda, że projekt dobiega końca i z nadzieją czekają na kolejny.

Po powrocie do Zatora uczniowie waz z koordynatorem, p. Magdaleną Szarek-Witek zorganizowali stoisko projektowe podczas Pikniku Rodzinnego w Palczowicach. Przygotowali galerię zdjęć, słodkie muffinki z flagami partnerskich szkół, ulotki informacyjne, gry terenowe oraz pamiątki zebrane podczas zagranicznych wycieczek w Turcji i Słowacji. Wszystko po to, by zaprezentować swój ogrom wysiłku włożonego w realizację projektu.

 

Na koniec uczniowie podziękowali wszystkim instytucjom wspierającym projekt, a w szczególności panu Burmistrzowi, Mariuszowi Makuchowi, panu Sekretarzowi ,Piotrowi Domagale, pani Skarbnik, Agacie Kudzi oraz Kierownikowi Oświaty, pani Annie Studenckiej, za wspieranie realizacji projektu i czuwanie nad jego przebiegiem. Szczególne podziękowania zostały złożone Dyrektorowi ZSO w Zatorze, pani Anecie Huczek-Wojtal za okazaną pomoc i wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Grupa podziękowała także wszystkim zaangażowanym nauczycielom – za opiekę podczas wyjazdów i organizację ciekawych zajęć dla uczestników mobilności w Zatorze oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniach tej mobilności.

Brawa dla odważnych uczniów, którzy pomimo tak młodego wieku podjęli to wyzwanie, wykazując się odwagą do pokonywania barier językowych, determinacją w wykonywaniu comiesięcznych zadań projektowych, wytrwałością i kreatywnością. Oby ten ogrom włożonego wysiłku zaowocował umiejętnościami, które wyróżnią ich w dalszej edukacji i ścieżce zawodowej.

Magdalena Szarek-Witek

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
11.4 ° C
14.1 °
8.8 °
91 %
1.4kmh
100 %
śr.
11 °
czw.
14 °
pt.
19 °
sob.
24 °
niedz.
18 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -