12.7 C
Zator
piątek, 12 sierpnia 2022
- REKLAMA -

Analiza stanu bezpieczeństwa na terenie powiatu

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Policjanci podsumowali ubiegły rok. Analiza stanu bezpieczeństwa i zagrożeń na terenie powiatu oświęcimskiego w 2015 roku.

Podobnie jak w minionych latach, priorytetowym zadaniem dla służb policyjnych w 2015 roku było ograniczanie przestępczości oraz szybka, a za razem skuteczna reakcja na przestępstwa i wykroczenia przy wykorzystaniu wszystkich posiadanych sił i środków, a także stanowcze działanie wobec zachowań  przestępczych i chuligańskich.  Z przeprowadzonej analizy stanu bezpieczeństwa wynika, że założenia te  zostały zrealizowane, dzięki  bardzo dobrej pracy policjantów oraz pracowników cywilnych przy jednoczesnym wsparciu samorządów jak i samego  społeczeństwa, które coraz częściej reaguje na przejawy łamania prawa.

W minionym roku policjanci powiatu oświęcimskiego odnotowali spadek liczby czynów przestępczych z 2629 na 2383. Mniejszą liczbę czynów odnotowano przede wszystkim w kategoriach przestępstw najbardziej dokuczliwych społecznie m. in. włamaniach, kradzieżach, uszkodzeniach mienia oraz bójkach i pobiciach.  W 2015 roku na terenie powiatu oświęcimskiego nie doszło do żadnego zabójstwa, natomiast rok wcześniej doszło do dwóch takich tragicznych zdarzeń.  Warto podkreślić, że wzrosła ogólna wykrywalność sprawców przestępstw w 2015 roku. W ponad 78% wszczętych spraw, policjanci dzięki  podjętym, skutecznym działaniom zatrzymali sprawców, a następnie  doprowadzili ich przed wymiar sprawiedliwości.

Podczas służby w 2015 roku policjanci ujawnili łącznie ponad 18 tysięcy wykroczeń, przeprowadzili 12,5 tysiąca różnego rodzaju interwencji, zatrzymali blisko 500 sprawców na gorącym uczynku przestępstwa, dbali bezpieczeństwo na terenie miast powiatu oświęcimskiego, podczas trwania 59 imprez masowych, przeprowadzili blisko 400 prelekcji w szkołach i przedszkolach, a także uczestniczyli w 280 spotkaniach z nauczycielami i rodzicami.

Analizując natomiast stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym należy zauważyć, że  znaczny wzrost liczby pojazdów na drogach w naszym powiecie przełożył się na blisko 3 procentowy wzrost liczby zdarzeń drogowych. Pomimo wielu akcji, działań kontrolnych i  prewencyjnych przeprowadzonych na drogach powiatu oświęcimskiego w 2015 roku na drogach powiatu oświęcimskiego doszło do 110 wypadków drogowych, natomiast w 2014 było ich 107. W 2014 roku doszło do 1239 kolizji drogowych natomiast w 2015 odnotowano porównywalną ich liczbę.  W wypadkach drogowych zginęło 14 osób, dokładnie tyle samo ofiar pochłonęły tragedie drogowe w 2014 roku. Liczba tych  zdarzeń w dalszym ciągu jest niepokojąca, gdyż każdy przypadek to dramat dla wielu rodzin. Wśród ofiar wypadków drogowych znalazło się 8 pieszych, 2 kierowców, 3 pasażerów samochodów oraz 1 rowerzysta.

Spośród wszystkich rodzajów wypadków drogowych, na pierwsze miejsce wysuwają się zdarzenia, które zakwalifikować można do kategorii – zderzenie się pojazdów odnotowano ich 65. Następnym, najczęściej występującym rodzajem wypadków drogowych było potrącenie pieszego –  23 zdarzenia.

Przyczynę blisko połowy wypadków drogowych stanowiło  niedostosowanie prędkości do warunków ruchu drogowego, następną w kolejności przyczynę stanowiło nieudzielenie pierwszeństwa – 20%, niezachowanie bezpiecznej odległości – 6 %, na pozostałą liczbę wypadków miały wpływ różnego rodzaju inne formy łamania przepisów drogowych przez użytkowników m. in. nieprawidłowe omijanie, wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu.

 

Aby wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym w roku 2015 podczas służby i różnego rodzaju działań  policjanci przeprowadzili ponad 69 tysięcy badań stanu trzeźwości,  o blisko 20 tys. więcej niż w 2014 roku. W ten sposób wyeliminowali kolejną, dużą grupę kierujących będących pod wpływem alkoholu – 717 osób. Ponadto policjanci ujawnili ponad 14 tys. wykroczeń popełnionych przez użytkowników ruchu drogowego. W 2015 roku policjanci za rażące naruszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zatrzymali 182 prawa jazdy, w 39 przypadkach kierowcom, którzy  przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h.  Ponadto funkcjonariusze podczas kontroli zatrzymali 1247 dowodów rejestracyjnych za nieprawidłowy stan techniczny pojazdu.

 

W roku 2016 policjanci w dalszym ciągu będą konsekwentnie realizować działania operacyjne, prewencyjne i kontrolne, mające realny wpływ na wzrost bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców powiatu oświęcimskiego oraz skutecznie interweniować wobec tych, których zachowanie temu bezpieczeństwu zagraża, tak, aby w powiecie było jeszcze bezpieczniej.

info: KPP Oświęcim

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie umiarkowane
12.7 ° C
13.8 °
12.4 °
90 %
1.6kmh
58 %
pt.
27 °
sob.
20 °
niedz.
25 °
pon.
27 °
wt.
26 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -