9.5 C
Zator
piątek, 19 kwietnia 2024
- REKLAMA -
Otomaticgroup

Doktor Jakubowski z Brzeszcz odzaczony medalem „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej”

Musisz przeczytać

- REKLAMA -

Medal „Zasłużony dla Ziemi Oświęcimskiej” przeznaczony jest dla osób o szczególnych zasługach dla promocji Powiatu Oświęcimskiego. Do tej pory takie wyróżnienie otrzymał Jan Babiarz – wieloletni dyrektor Zakładów Chemicznych „Oświęcim”. W środę, 29 października podczas uroczystej XLV sesji Rady Powiatu, starosta oświęcimski Józef Krawczyk oraz przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Jurzak wręczyli to honorowe wyróżnienie doktorowi nauk medycznych Andrzejowi Jakubowskiemu.

– Tym prestiżowym wyróżnieniem, które wręczamy niezwykle rzadko pragniemy uhonorować lata działań, zaangażowania i pracy Andrzeja Jakubowskiego na rzecz naszej lokalnej społeczności. Jego wzorowa praca, wysokie kwalifikacje zawodowe i postawa etyczna, a przede wszystkim troska o mieszkańców naszego Powiatu, w szczególności zaś „małych pacjentów” są godne podziwu i wyróżnienia – zaznaczył podczas uroczystej sesji starosta Józef Krawczyk.

Tuż przed wręczeniem dyplomu oraz odznaczenia starosta przedstawił uzasadnienie Rady Powiatu, tym samym przybliżając zaproszonym gościom sylwetkę doktora nauk medycznych Andrzeja Jakubowskiego.


Pan dr n. med. Andrzej Jakubowski urodził się 26 listopada 1951 r. w Brzeszczach.
Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Oświęcimiu zdobywał kwalifikacje w zawodzie lekarza studiując na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, którą ukończył w 1975 r.

W początkowym okresie aktywności zawodowej, pracując w Szpitalu Miejskim w Oświęcimiu, w trakcie asystentury w Oddziale Chirurgii Dziecięcej uzyskał dwa stopnie specjalizacji w zakresie chirurgii dziecięcej. Lata, od 1990 r. do  2000 r. to okres intensywnego rozwoju zawodowego Pana Doktora Andrzeja Jakubowskiego. W tym czasie piastował już funkcję ordynatora i zaczął wprowadzać nowatorskie rozwiązania dotyczące technik zabiegów operacyjnych,  przeprowadzanych przez lekarzy tego oddziału.  Jednocześnie był jednym z wiceprezesów Fundacji „Prometeusz”, za pomocą której Szpital pozyskiwał środki finansowe na rozwój nowych technologii medycznych. Wdrażane przez dr Andrzeja Jakubowskiego nowatorskie techniki zabiegów operacyjnych, przeprowadzane przy użyciu unikatowego wówczas jak na realia polskie videoskopu, spotkały się z zainteresowaniem ośrodków klinicznych w Krakowie i na Śląsku. Zespół lekarzy pod jego kierunkiem, realizował wówczas świadczenia medyczne, których nie wykonywano jeszcze w ośrodkach klinicznych w Polsce, a mowa tutaj o zabiegach laparoskopowych w chirurgii dziecięcej. Te prekursorskie działania zostały przez Pana Doktora rozwijane w latach 1993 – 1997 poprzez pracę badawczą w trakcie studiów doktoranckich na Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Jego praca doktorska pt. „Przydatność video – laparoskopii w rozpoznawaniu i leczeniu chorób chirurgicznych jamy brzusznej u dzieci” została wyróżniona przez Radę Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. To zaszczytne wyróżnienie odebrał z rąk ówczesnego rektora Akademii Prof. dr hab. Zbigniewa Religii. Na uwagę zasługuje dobór zagadnienia badawczego  pracy naukowej Pana Doktora, który w sposób zamierzony powiązany został z praktyką, co w konsekwencji służyło małym pacjentom. Przyjął założenie, aby stres dziecka związany z pobytem w szpitalu był jak najłagodniejszy, a ingerencja chirurgiczna jak najmniej dotkliwa. Podkreślić należy również, Jego niezwykłe zaangażowanie na rzecz wdrożenia doświadczenia naukowego do praktycznego medycznego działania, co w szpitalach peryferyjnych do których zaliczał się wówczas nasz szpital było rzadkością. Czas  ordynatury Pana Doktora Jakubowskiego w Oddziale Chirurgii Dziecięcej, pomimo 6 letniego cyklu kadencyjności nadal trwa nieprzerwanie.
W tym czasie wdrożone zostały mechanizmy szpitala przyjaznego dziecku, w którym to rodzice mają z nim nieograniczony kontakt i mogą  pozostawać przy łóżku dziecka cała dobę, a funkcjonujący w ten sposób oddział zyskuje miano otwartego i przyjaznego. Wzmocnieniem tego nie praktykowanego wówczas w okolicznych szpitalach sposobu traktowania „małych pacjentów” było przystąpienie Szpitala do projektu „Motylkowych Oddziałów Dziecięcych”, co m.in. wiązało się z radykalną zmianą w zakresie estetyki oddziałów, które zyskały bogatą kolorystykę w klimatach bajkowych.

Od 2000 r Andrzej Jakubowski jest zastępcą dyrektora ZZOZ w Oświęcimiu  do spraw lecznictwa. Należy podkreślić, że od tego momentu po dzień dzisiejszy szpital Powiatowy ciągle się rozwija, stale dostosowując się do potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Jednym z wielu przykładów jest rozwój neurologii i rehabilitacji w zakresie usług medycznych ale również, infrastruktury i doposażenia w wysokospecjalistyczny sprzęt medyczny.

Pomimo bardzo efektywnej pracy zawodowej, celem której jest troska przede wszystkim o mieszkańców naszego Powiatu, którzy z powodu choroby trafiają do szpitala, Pan dr Andrzej Jakubowski zaznacza swoją obecność w przestrzeni publicznej. Obdarzony zaufaniem społecznym, od 2002 r. poprzez kolejne kadencje, sprawuje mandat Radnego Miasta Oświęcim, działając  głównie w Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Zdrowia i Ochrony Środowiska. Aktywność w Radzie ma wpływ na Jego pracę w Szpitalu i odwrotnie,
co pozwala na lepsze zrozumienie problemów i mechanizmów dotyczących zdrowia publicznego. Wyrazem jego aktywności społecznej było członkostwo w Radzie Społecznej Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Oświęcimiu, a obecnie jest przedstawicielem Wojewody Małopolskiego w Radzie Społecznej działającej przy Powiatowych Zakładach Opiekuńczo – Leczniczych w Grojcu.

Wykonując zawód lekarza, specjalisty w zakresie chirurgii dziecięcej, od 1976 r. jest członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Wymiarem tej Jego aktywnej działalności  połączonej z praktyką zawodową jest wysoki poziom procedur medycznych w zakresie chirurgii dziecięcej naszego Szpitala. Należy podkreślić, że obecnie, oddział ten jest jedynym funkcjonującym wśród szpitali powiatowych na terenie województwa małopolskiego. Dzięki wyspecjalizowanej kadrze medycznej, oddział cieszy się uznaniem głównie, rodziców z terenu Małopolski Zachodniej, ale też do oddziału trafia wiele małych pacjentów ze Śląska. Z racji wykonywania zawodu,
Pan Doktor Andrzej Jakubowski jest członkiem Beskidzkiej Izby Lekarskiej w Bielsku Białej, gdzie był zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej, a ponadto działa w Związku Zawodowym Pracowników Służby Zdrowia.

W trakcie przebiegu pracy zawodowej Pan Andrzej Jakubowski, został uhonorowany odznaczeniami: „Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Lekarskiego”, „Za wzorową pracę w Służbie Zdrowia”, „Brązowy Krzyż zasługi”, ”Srebrny Krzyż zasługi” oraz za osiąganie bardzo dobrych wyników w realizacji zadań obronnych „Brązowy Medal za zasługi dla obronności kraju”.


Starosta wraz z przewodniczącym Rady Powiatu przekazali na ręce laureata okolicznościowy dyplom oraz odznakę wykonaną ze złota wg projektu Pawła Warchoła, znanego i cenionego oświęcimskiego artysty plastyka. Dodajmy, że uchwałę o nadaniu tego tytułu Rada Powiatu przyjęła przez aklamację.

(NL)

- REKLAMA -

Popularne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zator
zachmurzenie duże
9.5 ° C
11.8 °
7.4 °
53 %
7.4kmh
100 %
pt.
9 °
sob.
9 °
niedz.
4 °
pon.
8 °
wt.
9 °
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -
- REKLAMA -