Do momentu w którym dziecko nie zacznie chodzić nie potrzebuje butów, wystarczą skarpetki a na chłodniejsze dni – ciepłe i miękkie otulacze. Nie należy krępować ruchów stopy przez zbyt ciasne czy obcisłe skarpetki. Dobierajmy skarpety z naturalnych materiałów, miękkie i wygodne.

Kiedy dziecko zaczyna chodzić nóżki ustawione są szpotawo (kształtem przypominają literę”O”) a chód jest szeroki i niepewny bo maluch uczy się dopiero i kształtuje równowagę. Fizjologiczne ustawienie nóżek w szpotawości występuje do 2-3 roku życia i jest normalne , później przechodzi w fizjologiczną koślawość (ustawienie nóżek w kształcie litery X) która jest normą do 7 roku życia. Pamiętajmy jednak że każde odstępstwo od normy czyli fizjologii może skutkować wadą i zaburzeniem.

Warto pamiętać by nie zmuszać dziecka zbyt wcześnie do chodzenia, nie stawiać na nogi na siłę bo może to spowodować w późniejszym czasie wady postawy ciała i stóp. Nie stosujmy również chodzików bo one „pracują” za mięśnie dziecka, które później dzięki temu będą znacznie osłabione!

W pierwszych dwóch latach życia podeszwa stopy zbudowana jest głównie z poduszeczki tłuszczowej, wykształcanie stopy i jej wysklepianie zauważymy dopiero około 4 roku życia!

NIE PRZEJMUJ SIĘ jeśli stopa dziecka w wieku dwóch lat jest płaska – taka właśnie powinna być w tym wieku!

Około 4-5 roku życia kształtuje się łuk podłużny stopy i wtedy zaczyna być widoczny. Od początku jednak stopa i pięta powinny być ustawione prosto i tego należy pilnować!

buty-dziecieceButy dla dziecka powinny spełniać kilka podstawowych warunków:

  • Muszą być dostosowane do wieku dziecka i rozmiaru stopy, co oznacza że stopa w buciku powinna mieć możliwość ruchu, paluszki muszą swobodnie się poruszać a stopa nie może być ściśnięta. Jednak pamiętaj w zbyt dużym bucie dziecko nie będzie miało kontroli nad stopą i będzie przez to nienaturalnie chodzić.
  • Pięta powinna być dobrze ustabilizowana, co oznacza że pięta ma być dobrze trzymana a tylna część buta obejmująca piętę lekko usztywniona by zapobiec zniekształcaniu się obuwia.
  • Podeszwa buta musi być elastyczna co oznacza że powinna łatwo się zginać.
  • Najlepiej, zwłaszcza w pierwszych latach życia, kupować buty sznurowane lub na rzepy co zapewni odpowiednie dopasowanie do stopy: szczupłej, szerszej lub większej.

PAMIĘTAJ: dziecko powinno przymierzyć oba buciki, stanąć w nich i przejść się kawałek. Dobrze jest przymierzyć kilka różnych par butów po to by ocenić, w których dziecko najlepiej chodzi.

buciki-jak-dobrac

UNIKAMY:

  • ciasnych i ciężkich butów
  • twardej i sztywnej podeszwy
  • butów na koturnie i obcasie
  • klapek

Dobranie odpowiedniego obuwia jest bardzo ważne dla rozwoju stopy i prawidłowego chodu dziecka!

Jeśli masz pytania lub wątpliwości skontaktuj się ze mną 😉
www.re-active.com.pl
Klaudia Wyrobiec
Zapraszam!

- Reklama - apartament zator Kotły Płonka Osiek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj